ابنیه تاریخی و مکان‌های گردشی

مسجد جامع اربیل

مسجد جامع اربیل یکی از اماکن دیدنی و قدمتی واقع در شهر اربیل می‌باشد که قدمت آن به هزاره پنجم قبل از میلاد می‌رسد. قابل ذکر است که این مسجد در طول تاریخ چندین بار مرمت شده است.

موزه آثار تاریخی اربیل

موزه آثار باستانی اربیل در محلی نزدیک به مرکز شهر اربیل روبروی ساختمان شهرداری اربیل واقع شده است. قدمت برخی آثار این موزه به پنج هزار سال قبل از میلاد بر می‌گردد. در این موزه یک کتابخانه‌ی تاریخی نیز وجود دارد. این موزه دارای ۳ سالن اصلی می‌باشد که در هر سالن آثار مربوط به دوره‌ای خاص وجود دارد.

پارک شاندر اربیل

 

پارک شاندر یکی از اماکن تفریحی شهر اربیل می‌باشد. پارکی با طراحی نسبتاً جدید و ابعادی بزرگ این پارک در جنوب ارگ اربیل قرار گرفته است. درون این پارک یک گالری هنری کوچک وجود دارد که یکی از پر بازدیدترین گالری‌های شهر است. از بام این گالری نمای کلی پارک قابل مشاهده است و می‌توان از این منظره لذت برد.

ارگ اربیل

ارگ اربیل یک قلعه تاریخی در شهر اربیل می‌باشد. این ارگ را با نام‌های دیگری از جمله قلعه هاولر تل یا ماهوریست نیز می‌شناسند که آن را به عنوان قدیمی‌ترین شهر مسکونی دنیا می‌شناسند. بناهای درون این ارگ از نظر ارتفاع حدود ۲۵ تا ۳۵ متر از سطح زمین و مناطق اطراف بالاتر قرار گرفته است. اگر از نمای بالا به کل آن نگاه کنید متوجه می‌شوید که ناحیه ای بیضی شکل را اشغال کرده است. این ارگ دارای۳ بخش است: سرا، تکیه‌ و توپخانه.  ارگ اربیل در سال ۲۰۱۴ به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسید.

مناره چولی

مناره چولی که آن را با نام مناره‌ی مظفریه نیز می‌شناسند (چولی نام کردی این مناره است) نام مناره‌ای تاریخی در مرکز شهر اربیل می‌باشد. پارکی که در اطراف این مناره ساخته شده است نیز به نام پارک مناره نیز معروف شده است. این مناره ارتفاعی در حدود ۳۶ متر دارد. مناره مظفریه از لحاظ ظاهری پایه‌ای هشت گوشه، بدنه‌ای بلند و استوانه‌ای شکل دارد. نمونه‌هایی از خط کوفی بر روی آن قابل مشاهده است.

سامی عبدالرحمان پارک

نام پارک سامی عبدالرحمان از نام یک شهید گرفته شده است. این پارک یکی از  پارک‌های بزرگ در اربیل است. یکی از زیباترین تفریحگاه‌ها در منطقه اربیل که در نزدیک پارک شاندر قرار گرفته است. این پارک دربردارنده امکانات تفریحی زیادی برای بازدیدکنندگان می‌باشد از جمله: رستوران، زمین بازی، کافه بنای یادبود شهدا، دریاچه.

بازار قیصری

بازار قیصری بازاری سرپوشیده در جنوب ارگ اربیل که مرکز شهر قرار دارد. این بازار دارای مغازه‌های کوچک و بزرگ سنتی جالبی است. بیشتر کوچه‌ها برای خرید آسانتر، به اجناس خاص اختصاص داده شده‌اند.