کد خبر:21032
پ

اتمام مرمت نقش برجسته باستانی ثلاث‌باباجانی

واحد خبری سبانیوز به نقل از خبرگزاری ایسنا: معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی گردشگری استان از اتمام مرمت نقش برجسته باستانی شهرستان ثلاث باباجانی خبرداد. علیرضا برشاهی در گفت و گو با ایسنا، بااشاره به انجام یک مرحله مرمت اضطراری این نقش برجسته در سال گذشته، اظهار کرد: باتوجه به آسیب […]

57939194
 

واحد خبری سبانیوز به نقل از خبرگزاری ایسنا:

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی گردشگری استان از اتمام مرمت نقش برجسته باستانی شهرستان ثلاث باباجانی خبرداد.

علیرضا برشاهی در گفت و گو با ایسنا، بااشاره به انجام یک مرحله مرمت اضطراری این نقش برجسته در سال گذشته، اظهار کرد: باتوجه به آسیب های ناشی از شرایط جوی و خساراتی که زلزله سه سال پیش به این اثر تاریخی وارد کرد، مرمت دوباره آن را در دستور کار قرار دادیم.

وی تصریح کرد: از اواخر سال گذشته با تامین اعتبار مورد نیاز، مقدمات مرمت این اثر را فراهم کردیم و یک ماه قبل عملیات اجرایی مرمت آغاز شد.

معاون میراث فرهنگی استان بااشاره به اتمام مرمت این اثر باستانی پس از یک ماه، عنوان کرد: عملیات جرم گیری و پاکسازی، محکم سازی و تثبیت اثر به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی مجدد آن و هدایت آب های سطحی که روی اثر جاری می‌شود و به مرور آن را دچار آسیب می‌کند، از جمله اقدامات انجام شده در این مرحله از مرمت بود.

وی بابیان اینکه این اثر فعلا نیازی به مرمت مجدد ندارد، گفت: البته در برنامه داریم درآینده اطراف آن را محوطه سازی کرده و پوشش محافظتی هم برایش ایجاد کنیم.

برشاهی متذکرشد: درحال حاضر کار حفاظت از این اثر توسط علاقمندان به میراث فرهنگی و انجمن های میراثی منطقه انجام می‌گیرد تا سودجویان دوباره به آن آسیب نرسانند.

نقش برجسته باستانی ثلاث باباجانی واقع در دامنه کوه بمو و کنار رودخانه هواسان اثری متعلق به چهارهزارسال پیش است که در آن نقش غلبه “ایدین سین” شاه سلسه سیموروم بر دشمنانش ترسیم شده است.

این اثر باستانی زمستان سال گذشته به ثبت ملی رسید.

انتهای پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید