اطلاعات عمومی

 

اقليم كُردستان
سرزمینی کم نظیر براى ديدن كوههاى زيبا و آثار تاريخی كهن است، کوههای سرکش و بلند با دره های عمیق و جالب، گردنه های پرپیچ و خم همراه با همه نوع از درختان زیبا، چشمهای آب زولال و چندین آبشار جذاب و رودخانه های پرآب و هزاران منظره زیبا و دلکش که میتوان ساعتهای زندگی را شاد و خرم سازند. آثار به جای مانده از تاریخ کهن این دیار که تمام گردشگران را مجذوب ساخته و باخود به تاریخ پیشین برمی گرداند، در وجب به وجب این دیار نمایان است و جاودانگی به این خطه بخشیده و دیدن این آثار خود میتواند سطح معلومات بیننده را بالا ببرد. دیگر که گردشگران و مهمانان قادرند در همه فصلهای سال به ديدن كُردستان بيايند و گردش خود را با شادمانی و خرمدلی به انجام رسانند.

فصل بهار این زیبا فصل که رونق و تازه گی بخش زندگیست، جز اینکه در کردستان زیبایی دلربایی دارد، نزد كُرد نیز از سرشت ویژه یی برخوردار است. روز بیست و یکم از ماه مارس آغاز فصل بهار و اولین روز جشن نوروزر است. این روز نماد شروع سال نو كُردى است که از حکمرانی (مادها) مأخوذ شده و فرق آن با سال میلادی بیش از (۷۰۰) سال است ( سال ۲۰۱۴ میلادی برابر با ۲۷۱۴ کوردیست). نوروز با خود خوشی و پای کوبی و رقص آورده و بر بالای تپه ها و دامنه کوهها و در دل سبز دشتها، مردم با شور و شعف به خوشی می پردازند، البته باید بگوییم که چندین رسم و آیین برای گرامی و پیروز کردن نوروز موجود است.

در ماههای (اكتوبر و نوامبر) آب و هوایی چنان سازگار و گوارا بر كُردستان حاكم است كه تابلوي شورانگیزی از طبيعت كُردستان را به نمايش ميگذارد. كُردستان در فصل تابستان در يك موج گرمايى به سر ميبرد و مهمانان و سكان منطقه در هر ﭽهار استان براى لذت بردن از آب و هوا به مناطق دلـﭽسپ و گوارایی روآور ميشوند كه در تپه ها و كوهپايه ها برپا شده. این سرزمین دارای بارانهاى زياد زمستانى است كه نسبت آن بين (۲۰۰ – ۱۰۰۰ ملم) است. اما برف كه در مناطق كوهستانى ميبارد نقش اساسى در باز شدن ﭽشمه ها و درياﭽـه ها و رودخانه ها بازى ميكند. مانند رودهاى : “سيروان، دوکان یا زیی بجوک، بادینان یا زیی گه وره و خابور” كه دو رود أخیر با هم رود (دجله) را تشكيل ميدهند.

مناطق کوهستانی خیلی زیبا هستند و كوهها با توجه به اختلافات درجات آب و هوایی با درختان مختلفي پوشيده شده اند، سخرههای بلند و قله های زیبا، چشمه های کوهستانی و در برخی از کوهها گودالهای بزرگ آب و دهها زیبایی دیگر. شهرهاى اقليم كُردستان شاهد رشدى سريع است و همـﭽنين شاهد گسترش مراكز بازرگانى با بيشترين بِرَندهاى جهانى است. اضافه بر آن کافه ها و قهوه خانه هاى بسيارى  هستند كه داراى خدمات الكترونيكى از قبيل اینترنت ميباشد، هایپر و سوپر مارکتهای بزرگ با سیستم تازه بازارگری و پارکهای زیبا و بازارهای تازه و دهها دیدنی دیگر که تنها دیدن میتواند ارزش دلربایی آنها را نشان دهد.