خوردنیها و نوشیدنیها

 

كردستان دارى خاكى پر ناز و نعمت و آب و هوايى بسيار خوب است. ﭽرا كه تابستانِ گرم مناسب ترين هوا است براى میوهایی همچون (انگور، انار، انجير و گردو). همچنین کوهستانهای کُردستان به علت دارا بودن انواع گل، بهترین عسل را با طعم خاص و منحصر به فرد دارد. وجود شماره بسیار از رمهای حيوانات خانگى مانند: (گوسفند، گاو، بُز و میش) سبب کثرت لبنیات مانند: (پنير سفت و نرم، پنیر کهن، ماست، كشك و دوغ) در روستاها شوده و اين محصولات به وفور در مراتع و روستاها به تولید مى رسند.

اضافه بر آن سبزیجات تازه، عنصر مهم آشپزخانه كُردیست، ﭽرا كه پختن غذا را همراه سبزيحات بيشتر ترجيح ميدهند. گوشت مرغ و گوشت گاو که بيشتر همراه برنج و نان تقديم مي شود. پر رواج ترين غذا نزد كوردها (دولمه، كفته، كباب) است و گوشت گوسفند همراه با سبزي و خُرشت لوبيا با سس گوجه فرنگى به همراه برنج يا غلات و حبوبات سرو مي شود. اما انواع صبحانه كردى عبارت است از: (نان و مقدارى عسل، ماست ، يك فنجان ﭽاى سياه جان بخش، كه در نزد كُردان بهترين نوشيدني ها است و می توان در فروشگاههاى زنجيره اى بسيار بزرگ  خريدارى کرد (مُلها).

غذاهاى سنتى كُردى بدون قاشق و ﭽـنگال صرف ميشود و اگر مايل به تجربه هستيد فقط بايد دست راستِ خود را هنگام صرف غذا به كار ببريد، البته غذاهای سنتی را با قاشق و ﭽـنگال نيز ميتوان ميل كنيد. دُلمه، جوجه، كباب، برنج و خرشت، قوزى (گوشت و استخوان مهره پشت گاو، استانبولى، كله پاﭽـه، سس نخودﭽـى، سالادها و غيره) از جمله غذاهاى شایع در كردستان است. بازار خوراكیها در اقليم كردستان- عراق اشتها آور است. رستوران هاى اقليم كردستان مجموعه بزرگى از طعم هاى مختلف با قيمتهاى مناسب به شما تقديم می كند.