کد خبر:3472
پ

دکتر سید موید علویان

    واحد مستندات سبانیوز: پروفسور سید موید علوبان پروفسور  سید موید علویان، رییس مرکز تحقیقات گوارش و کبد، مدیر و مؤسس جامعه جهانی هپاتیت و باشگاه سلامتی امید، عضو فرهنگستان علوم پزشکی و استاد دانشگاه سال  ۱۹۶۲ به دلیل شغل پدر، در شهر مقدس کربلا دیده به جهان گشوده است. او تا سن نه […]

 

 

واحد مستندات سبانیوز:

پروفسور سید موید علوبان

پروفسور  سید موید علویان، رییس مرکز تحقیقات گوارش و کبد، مدیر و مؤسس جامعه جهانی هپاتیت و باشگاه سلامتی امید، عضو فرهنگستان علوم پزشکی و استاد دانشگاه سال  ۱۹۶۲ به دلیل شغل پدر، در شهر مقدس کربلا دیده به جهان گشوده است.

او تا سن نه سالگی در عراق بوده و تحصیلات اول و دوم ابتدایی‌اش را درآنجا گذرانده و پس از آن با عزیمت به ایران، مقاطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان را در میدان خراسان تهران به پایان رسانده است.

او در سال ۱۹۸۱ موفق شد با معدل ۱۹/۲۷ مدرک دیپلم را بگیرد و رتبه یک منطقه ۱۲ را از آن خود کند.

 

 

 

ادامه تحصیل وی در دانشگاه همزمان با جنگ و تعطیلی دانشگاه‌ها بود، به همین دلیل او در این دوران به خدمت سربازی رفت.

دکتر علویان پس از پایان دوران خدمت سربازی، سال ۱۹۸۲ وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد و با گذراندن دروس پزشکی و کسب معدل «A» فارغ‌التحصیل شد.

وی پس از آن بلافاصله در تخصص داخلی پذیرفته شد و توانست رتبه دوم دانشگاه را به خود اختصاص دهد.

او پس از آن موفق شد بار دیگر با رتبه دوم مدرک فوق تخصص گوارش و کبد را از دانشگاه علوم پزشکی تهران کسب کند و فارغ‌التحصیل شود.

 

 

هرچند دکتر علویان طی سال‌های تحصیلش دچار مشکل اقتصادی بود، اما همزمان با خواندن درس، ضمن داشتن مسوولیت همسر و فرزند، از فعالیت در جبهه‌های چنگ نیز غافل نبود و به صورت داوطلبانه تقریبا در تمام عملیات جبهه به جز عملیات مرصاد به عنوان یک رزمنده معمولی تفنگ به دست گرفته و به عنوان یک پزشک عمومی با تیغ جراحی به کمک مجروحان جنگی شتافته بود.

ایشان فعالیت خود را به عنوان همکار در مرکز تحقیقات بیماریهای گوارشی (DDRC) در بیمارستان شریعتی از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵ آغاز کرد.

اولین کلینیک هپاتیت در سرویس انتقال خون ایران در تهران در سال ۱۹۹۶ توسط ایشان تأسیس شد. این مرکز از آن زمان تاکنون ۱۰۰۰۰ مورد ویروس هپاتیت B (HBV) و ویروس هپاتیت C (HCV) را به ثبت رسانده است. وی همچنین در سال ۱۹۹۶ یک موسسه خیریه برای حمایت از بیماران کبدی در تهران تأسیس کرد. وی همچنین از سال ۲۰۰۲ بنیانگذار و سردبیر مجله ماهانه هپاتیت و سردبیر مجله مجله ویروس شناسی بالینی – مجله ویروس شناسی اروپا (JCV) – و همچنین عضو هیئت مدیره مجله پزشکی طبکیه.

 

 

وی مشاور  درمورد پروژه های برنامه ملی برای کنترل هپاتیت در ایران بوده است. وی از سال ۱۹۹۵ عضو کمیته ملی هپاتیت در وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی است. وی هم اکنون استاد بازنشسته گوارش و کبدی در دانشگاه علوم پزشکی است و در دوره تصدی خود به عنوان سرپرست مرکز دانشگاه علوم گوارش و تحقیقات کبد ، رشد این مرکز در طی سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ سه برابر شده است. در طی این سالها ، در جشنواره تحقیقات علوم پزشکی رازی به عنوان مرکز برتر در بین سایر مراکز تحقیقات پزشکی انتخاب شد.

دکتر علویان هم اکنون به مدت ۲۴ سال است که به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه  به فعالیت می‌پردازد و در کارنامه خود سوابق علمی و اجرایی مانند معاون سلامت وزارت بهداشت در زمان وزارت دکتر باقر لنکرانی (۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ May)، مشاور پروژه‌های برنامه ملی پیشگیری و کنترل هپاتیت در ایران، عضو کمیته کشوری هپاتیت وزارت بهداشت، رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه ، محقق هپاتیت‌های ویروسی، محقق برتر انجمن گوارش و کبد، محقق برتر مرکز تحقیقات گوارش و کبد در جشنواره رازی، استاد برجسته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی (۲۰۰۱)، پژوهشگر برجسته دانشگاه علوم پزشکی  (۲۰۰۱) و …. را ثبت کرده است.

 

 

 

ایشان از سال ۲۰۰۵ تا May 2008 نزدیک به هزار روز بعنوان معاون سلامت وزیر بهداشت دکتر باقر لنکرانی بودند و در زمینه سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت نقش مهمی ایفا نمودند.

 

 

پروفسور علویان یک محقق و کبد شناس باتجربه است که طی ۲۷ سال گذشته در کارآزمایی های مختلف بالینی ملی ، چند مرکز و پروژه های اساسی علمی مرتبط با هپاتیت ویروسی شرکت داشته است. شایان ذکر است که وی چندین بار به عنوان بهترین پژوهشگر در یک دوره به عنوان بهترین پژوهشگر در زمینه دستگاه گوارش و کبد در کشور و یک بار به عنوان نفر دوم علوم بالینی در کشور در جشنواره رازی انتخاب شده است.

 

 

مشارکت در تاسیس انجمن حمایت از بیماران کبدی ایران، تاسیس اولین درمانگاه هپاتیت در سازمان انتقال خون ایران، تاسیس اولین مجله هپاتیت در ایران، ایجاد شبکه علمی پژوهشی آموزشی هپاتیت در ایران، انتشار و چاپ بیش از هشتاد جلد کتاب در زمینه‌های مختلف بیماری‌های کبدی از سطح تخصصی تا به زبان ساده برای بیماران به زبان‌های فارسی، انگلیسی، عربی، کردی، روسی، فرانسه، اسپانیایی و فارسی دری و تاجیک، ریاست برگزاری کنگره بین‌المللی دوسالانه هپاتیت در ایران و … از دیگر فعالیت‌های او طی این چند سال است.

وی همچنین از سال ۲۰۰۵تا ۲۰۱۵ در اسکوپوس (اسناد علمی) رشته هپاتیت نفر اول در تعداد مقاله بوده است.

 

 

وی تاکنون بیش از ۷۵۰ مقاله را در ژورنال های محلی و بین المللی تألیف و همکاری کرده است ، از جمله این تعداد ۴۱۰ مقاله فهرست بندی شده در ISI ، ۵۴۰ مقاله ایندکس شده در Medline و ۲۴۷ مقاله ایندکس شده در مجلات فارسی و بیش از ۱۳۶۱۹ استناد به مقالات منتشر شده و همچنین ۷۵ کتاب و جزوه برای پزشکان و بیماران. وی محقق اصلی در کارآزمایی های بالینی متعددی در رابطه با مدیریت و درمان بیماران هپاتیت C و B بوده است. منافع اصلی وی سیاست های بهداشتی ، جنبه های اپیدمیولوژیک هپاتیت ویروسی و نحوه ادغام پروتکل های جدید برای کنترل این عفونت ها است. وی همچنین به آزمایشات بالینی داروهای نوظهور برای HBV و HCV و درمان هپاتیت ویروسی در بیماریهای خاص از جمله تالاسمی و هموفیلی علاقه دارد.

وی طی ۱۰ سال گذشته مسئولیت کنترل بیماری هپاتیت C را در بیماران خاص در کشور بر عهده داشته است و در این مدت بیش از ۱۵۰۰۰ بیمار متخصص تحت درمان هپاتیت C در سراسر کشور قرار گرفته اند.

وی طی ۱۱ سال گذشته مسئولیت برگزاری و منشی علمی هفت کنفرانس بین المللی هپاتیت تهران (THC) را بر عهده داشته است که در هر یک از آنها بیش از ۲۰۰۰ متخصص در آن شرکت کردند.

 

 

یکی از فعالیتهای اصلی وی تأسیس ژورنال علمی ماهانه هپاتیت در سال ۲۰۰۱ بود که در سال ۲۰۰۷ در ISI فهرست بندی شده و از سال ۲۰۱۱ به عنوان یک ژورنال ماهانه زبان انگلیسی منتشر شده است. در سال ۲۰۱۰ ، این ژورنال عنوان نشریات ممتاز زبان انگلیسی شانزدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی را از آن خود کرد.

همچنین دکتر علویان به دلیل داشتن بیشترین تعداد مقاله در مورد هپاتیت در اسکوپوس توسط آکادمی علوم در سال ۲۰۱۵ بعنوان دانشمند برتر شناخته شد و وی موفق به دریافت جایزه فریدون عزیزی شد.

فعالیت مهم دیگر تأسیس و ریاست شبکه هپاتیت ایران در سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۷ است.

دکتر سید مؤید علویان سالهای اول جنگ ازدواج کرده و دو پسر و یک دختر دارد، فرزند اولش متخصص داخلی، فرزند دومش لیسانس تربیت بدنی و فرزند سومشان دکترا ژنتیک دارد.

گالری فیلم های آموزشی پروفسور سید موید علویان

prof-alavian.ir

alavian_sm

alavian@thc.ir

کانال های آموزشی برای جامعه

 

هپاتیت C       هپاتیت B        کبد چرب ( Fatty liver) 

بیماری خودایمنی کبد (Auto immune Hepatitis)         بیماری همانزیوم کبد (Liver Hemangioma)

 

میدان فردوسی، خیابان سپهبد قرنی، بعد از چهارراه شاداب، پلاک ۱۷۸، طبقه دوم

 

۰۲۱-۸۸۹۴۵۱۸۷

۰۲۱-۸۸۹۴۵۱۸۸

۰۹۱۲۸۹۳۸۹۳۱

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید