سرزمین و گردشگری کردستان

 

شبگردى:

شبهاى اقليم كردستان – عراق قبلا خلوت و ساكت بود، ولى در اين اواخر با زياد شدن رستورانها و هتلها و قهوه خانه ها، شب ها شلوغ شده و آمد و شدِ بسيارى جريان گرفته. كلوب ها و كاباره ها و رستورانهاى مجللِ زيادى افتتاح شده اند كه غذاهايى در سطح جهانى تقديم مى كنند و همين امر باعث شده كه مردم از مركز و جنوب عراق براى سپرى كردن روزها و شبهاىِ خوشِ خود به كُردستان  روآور شوند.  صدها قهوه خانه در مركز اقليم و خارج از آن به صورت بیست و چهار ساعت در شب و روز باز هستند.

رستوران هايى كه غذاهاى كُردى و جهانى تقديم ميكنند تا دير وقت باز هستند و در بعضى از رستورانها شما ميتوانيد هم غذاى خود را با لذت ميل كنيد و هم اينكه از آهنگها و ترانه هاى كُردى و عربى و فارسى و ديگر زبان ها، كه به صورت زنده در همان رستوران اجرا می شوند، لذت كامل ببريد. همـﭽنين  برخى از هتل هاى مجلل داراى سالن هاى رقص و خواننده هاى خارجى و عربى نيز هستند.

“گردشگری مذهبى در اقليم کُردستان”:

اقليم كردستان – عراق مركز اديان كهن (ميترايى و زرتشتى) است. سرزمين همزيستى مسالمت آميز و همجوارى اديان مختلف از قبيل: اسلام، مسيحيت، ايزدى، اهل حق و كاكائى (یارسانان)، به اضافه عقايد و افكار مختلف ديگر و مركز زرتشت پيامبر، ابراهيم خليل الله، نوح، ايوب، عُزيرو دانيال است. شماره بسيارى از مزار رجال دين را در خود جای داده است. آنـﭽـه جلب توجه ميكند زياد شدن عقايد قادرى و نقشبندى و سهروردى است كه اكنون شامل هزاران پيرو مي باشند. مزارهاى كهن و مساجد و كليساهاىِ بسيارى در كردستان به ﭽشم مي خورد و همين عاملى اساسیست براى جذب هزاران توريسم داخلى و خارجى که از بهر زيارت اماكن مذهبى و جهت شناخت و احترام و پرستش اديان خود، به این اماکن سرمی زنند. گردشگرهايى كه خارج از اقليم هستند به زيارت شيخهاى بياره و تويله مى آيند که در هورامان واقع در استان حلبچه است. می توان نمونه هايى از اماكن زيارتى و دينى را در این دیار شمارد و از جمله مزارهای پیروان اسلام: (مزار كاك احمدى شيخ، مرزار شيخ بالك، مزار عُزير پيامبر، سلطان مظفرالدين در اربيل و مزار شيخ عبدالقادر گيلانى). مزارهاى مسيحيان مانند: (مار ربن بويا، مار بينا قديشا در استان اربيل) و پرستشگاه لالش در شهرستان شیخان از توابع استان دهوك که بزرگترین پرستشگاه پیروان دین ایزدی است.