کد خبر:21436
پ

وجود شبکه انحصاری انرژی وابسته به احزاب در اقلیم کردستان

  واحد خبری سبانیوز به نقل از خبرگزاری کردپرس: نشریه نیوریپابلیک آمریکا در گزارش مفصلی از تامین سوخت مورد نیاز نظامیان آمریکایی در اقلیم کردستان به چند برابر قیمت، بویژه در مواقع اضطراری از سوی چند شرکت نزدیک به حزب دموکرات و کردستان و اتحادیه میهنی خبر داده است. بر اساس این گزارش، قرارداد تامین […]

1801102

 

واحد خبری سبانیوز به نقل از خبرگزاری کردپرس:

نشریه نیوریپابلیک آمریکا در گزارش مفصلی از تامین سوخت مورد نیاز نظامیان آمریکایی در اقلیم کردستان به چند برابر قیمت، بویژه در مواقع اضطراری از سوی چند شرکت نزدیک به حزب دموکرات و کردستان و اتحادیه میهنی خبر داده است.

بر اساس این گزارش، قرارداد تامین سوخت نظامیان آمریکایی در اقلیم کردستان به شرکت دی جی سی آی واگذار شده و برای نمونه، این شرکت در ماه مارس ۳۳۳۰۰۰ گالن سوخت جت را در فرودگاه بین المللی اربیل تحویل آمریکاییها داده است. اما مسئله اینجاست در حالی که قیمت جهانی هر گالن از آن در پی کاهش شدید قیمت جهانی نفت بین ۲ تا سه دلار است، دی ال جی وابسته به پنتاگون، بر ای هر گالن ۱۰ دلار به شرکت دی جی سی آی پرداخت کرده است.

یک موسسه مبارزه با فساد در واشنگتن هم معتقد است که پرداخت ۱۰ دلار برای هر گالن قطعا به نوعی سوء مدیریت باز می گردد اما پنتاگون در توضیح این مسئله گفته است این به موارد اضطراری باز می گردد. شرکت دی جی سی آی از ارائه توضیح در این باره خودداری کرده است.

استوارت باوون، بازرس ویژه سابق در امور بازساری عراق تا سال ۲۰۱۳، درباره این مسئله گفته است اقلیم کردستان و عراق در بخش انرژی جزء فاسدترین مناطق جهان به شمار می روند و چنین اتفاقاتی در این مناطق به طور گسترده دیده می شود.

یکی از مقامات سابق وزارت دفاع آمریکا در این باره گفته است آمریکا به دلیل شرایط خاص شرکت های مقاطعه کار، برای تامین سوخت مورد نیاز خود در اقلیم کردستان مجبور است به شرکت های محلی متکی باشد. شرکت های محلی که سوخت مورد نیاز آمریکا را در اقلیم کردستان تامین می کنند اغلب وابسته به دو حزب کردی حاکم در اقلیم کردستان هستند و تامین سوخت آمریکایی ها در موارد اضطراری، خارج از شبکه این شرکتها تقریبا غیرممکن است.

مقام سابق وزارت خارجه آمریکا و یک منبع در حوزه انرژی به این نشریه گفته اند تولیدات سوختی پالایش شده در اقلیم کردستان فقط از طریق چند شرکت خاص قابل تهیه است و فقط از طریق بستن قرار داد با این شرکت ها نیز می توان به سوخت های مورد نظر دست پیدا کرد و این شرکتها معمولا به طوایف قدرتمند و احزاب اصلی در اقلیم کردستان متصل و وابسته هستند. مقام سابق وزارت خارجه آمریکا این شبکه را «مافیای بزرگ» در اقلیم کردستان توصیف کرده است.

چارلز تیفر، استاد حقوق در دانشگاه بالتیمور آمریکا دلیل گران بودن قیمت سوخت های خاص در اقلیم کردستان را وجود شبکه ای از دلالان می داند که در سراسر اقلیم کردستان وجود دارند و برای انتقال این نوع سوخت باید پول گزافی به عنوان رشوه پرداخت کرد.

این نشریه شبکه سوخت و نفت اقلیم کردستان را در انحصار چند شرکت نفتی وابسته به دو حزب دموکرات کردستان عراق و اتحادیه میهنی می داند که دیگر شرکت ها برای رقابت با آنها و بستن قرارداد بویژه با عوامل خارجی مانند آمریکایی ها تقریبا هیچ شانسی ندارند.

نیو ریپابلیک به مطرح شدن شکایت های متعدد از سوی شرکت های نفتی علیه شرکت های وابسته به این دو حزب در دادگاه های خارجی اشاره کرده است. شرکت های معترض ادعا کرده اند که در مقابل شرکت های وابسته به دو حزب کردی عمده در اقلیم کردستان زمینه رقابت وجود نداشته است.

این نشریه ادعا کرده است که شرکت های تامین سوخت در عراق و بویژه در اقلیم کردستان وابسته به شبکه ای پیچیده هستند که به آسانی نمی توان ارتباطات میان آنها را مشخص کرد. این شرکت ها در واقع، بازار سوخت در اقلیم کردستان را به انحصار خود در آورده اند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید