کد خبر:7444
پ

برای اولین بار از ۲۰۰۳، تطابق دیدگاه ها میان بغداد و اربیل

  واحد خبری سبانیوز به نقل از خبرگزاری میدل ایست:  «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر مستعفی عراق، روز شنبه (۱۱ ژانویه) برای اولین بار در دوران حکومتش به اربیل سفر کرد. او که با استقبال «نیچروان بارزانی»، رئیس اقلیم کردستان عراق، وارد اربیل شد، مذاکرات جداگانه ای با رئیس اقلیم، رئیس دولت ایالتی اقلیم، مسرور بارزانی؛ […]

11 1 20200011 780x470
 

 

واحد خبری سبانیوز به نقل از خبرگزاری میدل ایست: 

«عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر مستعفی عراق، روز شنبه (۱۱ ژانویه) برای اولین بار در دوران حکومتش به اربیل سفر کرد.

او که با استقبال «نیچروان بارزانی»، رئیس اقلیم کردستان عراق، وارد اربیل شد، مذاکرات جداگانه ای با رئیس اقلیم، رئیس دولت ایالتی اقلیم، مسرور بارزانی؛ و دبیر کل حزب دموکرات کردستان، «مسعود بارزانی» در اربیل داشت و برای دیدار با «کوسرت رسول»، رئیس شورای سیاسی اتحادیه میهنی کردستان به سلیمانیه رفت.

در این سفر وزرای امور خارجه، دارایی، و برنامه ریزی، آموزش عالی و رئیس دستگاه امنیت ملی عراق با عادل عبدالمهدی همراه بودند. همزمان با این سفر گمانه زنی هایی درباره اهداف این سفر مطرح شد و برخی آن را تلاش عبدالمهدی برای ماندن در قدرت در مقام نخست وزیر دولت انتقالی دانستند.

یک مقام دولتی حاضر در این مذاکرات که نخواست نامش فاش شود به «الشرق الاوسط» گفت فضای مذاکرات چنان دوستانه و مثبت بود که تطابق کامل دیدگاه های سران اقلیم در اکثر مسائل مهم برای هیئت دولت مرکزی غافلگیرکننده بود.

او گفت که سران کرد درباره مسائل مهمی مانند مسئله خروج نیروهای امریکایی و دیگر مسائلی که مورد اختلاف به نظر می آمد کاملا نگاهی همدلانه داشتند و مواضع دولت مرکزی را درک می کردند و بر طرفین این احساس حاکم بود که باید به آینده عراق نظر کرد.

این منبع درباره هدف این سفر تأکید کرد که پس از حوادث اخیر ضرورت داشت که مشورت هایی با سران کرد درباره مسائل حساس مربوط به امنیت داخلی عراق و بحران منطقه و بازتاب های آن در عراق و نیز مصوبه مجلس عراق درباره خروج نیروهای امریکایی انجام شود.

عبدالمهدی در بیانیه هایی که درباره این دیدارها منتشر کرد این مذاکرات را «سازنده» خواند و تأکید کرد که بنیان های تازه ای برای تفاهمات و حل مشکلات بین بغداد و اربیل ایجاد شده است.

«گتیار عادل»، سخنگوی اقلیم کردستان، تأکید کرد که سفر عبدالمهدی به اربیل سفری مناسب در زمان مناسب بود و محور اصلی آن روابط دوجانبه بغداد و اربیل ازجمله موضوع بودجه و تحولات منطقه بوده است.

او گفت که در این مذاکرات تصمیمات خوبی درباره بودجه گرفته شد و طرفین بر ضرورت استقلال رأی عراق در همه مسائل مطرح در منطقه تأکید کردند.

وی درباره مسئله تشکیل دولت جدید نیز گفت که مسئولیت وضعیت پیش آمده متوجه عادل عبدالمهدی نبود و اقلیم تأکید می کند که نخست وزیر آینده باید در میان همگان مقبولیت داشته باشد.

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید