کد خبر:2659
پ

رقابت ۱۱ گروه هنری در شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کُردی در سقز

  واحد خبری صبا نیوز به نقل از کرد پرس: جلال قلعه‌شاخانی در نشست با اعضای دبیرخانه شانزدهمین جشنواره تئاتر کُردی سقزبا اشاره به برگزاری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کُردی اظهار کرد: این جشنواره با حضور ۱۱ گروه هنری از ۱۹ تا ۲۳ آذر ماه جاری در شهرستان سقز برگزار می‌شود. وی افزود: جشنوار تئاتر […]

 

واحد خبری صبا نیوز به نقل از کرد پرس:
جلال قلعه‌شاخانی در نشست با اعضای دبیرخانه شانزدهمین جشنواره تئاتر کُردی سقزبا اشاره به برگزاری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کُردی اظهار کرد: این جشنواره با حضور ۱۱ گروه هنری از ۱۹ تا ۲۳ آذر ماه جاری در شهرستان سقز برگزار می‌شود.

وی افزود: جشنوار تئاتر کُردی سقز موجب شور و نشاط اجتماعی همراه با ارتقای بینش فرهنگ جامعه می‌شود و بر همین اساس لازم است شانزدهمین دوره این آن با همت مضاعف ستاد اجرایی جشنواره در روزهای آینده پیش رود.

وی با بیان اینکه این دوره از جشنواره از ۱۹ تا ۲۳ آذر ماه جاری در سقز برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، بسترهای لازم برای برگزاری شانزدهمین دوره این جشنواره با حضور ۱۱ گروه هنرهای نمایشی فراهم است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان با اشاره به اهداف برگزاری این جشنواره عنوان کرد: جشنواره تئاتر کُردی در راستای توجه به زبان و ادبیات کُردی به عنوان پشتوان‌های غنی و تشویق نویسندگان به نگارش متون نمایشی بر اساس اصالت و ارزش‌های فرهنگی مناطق کُردنشین مورد توجه است.

قلعه شاخانی با بیان اینکه این جشنواره زمینه ساز پیوند عامه مردم و جلب مشارکت آنان به منظور رشد و اعتلای تئاتر در مناطق کردنشین است، یادآور شد: فراهم کردن زمینه اجراهای عمومی و بستری برای تولید نمایش‌های کُردی از دیگر دستاوردهای است که لازم است برای رسیدن به آن تلاش کرد.

ارسال ۶۵ اثر به دبیرخانه جشنواره تئاتر کُردی سقز

دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کُردی سقز نیز در ادامه این جلسه با اشاره به آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره گفت: بعد از اتمام مهلت ارسال آثار، ۶۵ اثر شامل ۴۸ اثر داخلی و ۱۷ اثر خارجی به دبیرخانه شانزدهمین دوره این جشنواره رسید.

هیوا حاجی محمدی افزود: آثار رسیده در بخش بین‌الملل از کشورهای ترکیه (استانبول، دیاربکر)، سوئد، سوریه و از شهرهای اقلیم کردستان عراق و آثار داخلی نیز از استان‌های خراسان شمالی، تهران، ایلام، کرمانشاه، آذربایجان غربی و شرقی و کردستان بود.

وی با اشاره به اعضا هیئت انتخاب آثار و بازبینی شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کوردی سقز عنوان کرد: رسول بانگین از ارومیه، هیوا منوچهری از مریوان، حسن ترقی از سنندج، کامران شهلایی از کرمانشاه و جمیل منصوری از سقز آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره را انتخاب و بازبینی کردند.

دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کُردی سقز ادامه داد: هیئت بازبین جشنواره ۹ اثر را در بخش داخلی و ۲ اثر را در بخش خارجی را برای رقابت در بخش پایانی جشنواره معرفی کرد.

حاجی محمدی اضافه کرد: نمایش‌های گراداف به کارگردانی سامان مهران و فرزاد حسن میرزایی از بانه، جن و جنوکه به کارگردانی سعید پاکزاد از کرمانشاه، حصار به کارگردانی هیمن سهرابی از بوکان، سورانه به کارگردانی غلامرضا همتیان از بیجار، چاوه روان به کارگردانی امیر زارع زاده از سقز، قابووسی میروویان به کارگردانی حامد اسماعیل وند از ارومیه، سه رپیل به کارگردانی حمیدرضا احمدی کردستانی از سنندج، ئه‌رکی نیشتمانی داهولیک به کار گردانی جمیل مفاخری از سنندج، چناره کان به کارگردانی امید مصطفایی از سقز و دو کار خارجی در این دوره از جشنواره با هم رقابت می‌کنند

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید