کد خبر:15139
پ

سپموزیم زمان دایکی له زانکوی کوردستان به ریوه ده چیت

یه که هه وال سبا نیوز: بختیار سجادی وتی:به رپرسیاره تی ئه نجامدان ئه م سمپوزیوم له زانکوی کوردستان به  مل به ش زمان و ئه ده ب کوردی و ئه ندام ئه نجامدن روژنامه هونه دایه. وتی:۱۸ وتار تخصصی له سه باره ت به زمان ناسی له کارناسان ئه م حوره له چوار پانیل […]

Xl Atch 52 Pkpsshiqegn.jpeg

یه که هه وال سبا نیوز:

بختیار سجادی وتی:به رپرسیاره تی ئه نجامدان ئه م سمپوزیوم له زانکوی کوردستان به  مل به ش زمان و ئه ده ب کوردی و ئه ندام ئه نجامدن روژنامه هونه دایه.

وتی:۱۸ وتار تخصصی له سه باره ت به زمان ناسی له کارناسان ئه م حوره له چوار پانیل ده ر ئه که ویت .


واحد خبر سبا نیوز:

سپموزیم زبان مادری در دانشگاه کردستان برگزار می شود/ درخواست راه اندازی مقطع ارشد زبان و ادبیات کُردی

بختیار سجادی در این خصوص گفت: مسئولیت اجرای این سمپوزیم در دانشگاه کردستان و بر عهده بخش زبان و ادب کردی و اعضای اجرایی مجله هونه خواهند بود.

او ادامه داد: در این برنامه ۱۸ مقاله تخصصی در موضوعات مختلف زبان شناسی از کارشناسان این حوزه در چهار پانل ارائه می شود.

سجادی با اشاره به سطح بالای برگزاری این سمپوزیم در دانشگاه کردستان گفت: سطح این برنامه از تمامی جلسات و برنامه هایی که تا کنون در اقلیم کردستان عراق و ترکیه در خصوص زبان مادری برگزار شده است، بالاتر است و اگر چه فراخوان برای حضور عمومی در این برنامه صادر نشده است اما محققان می توانند از مقالات ارائه شده در این سمپوزیم استفاده کنند.

مدیر مرکز زبان و ادبیات کردی دانشگاه کردستان اضافه کرد: این سمپوزیم زبان مادری از چندین منظر به بررسی و کاوش زبان مادری می پردازد که بر اساس موضوعی شامل دیدگاه و رویکردهای فلسفی، زباشناسی، جامعه شناسی، روانشناسی و حقوقی است.

سجادی اظهار کرد: در استان کردستان آموزشگاه های فرهنگی، ادبی و فعالان مدنی در انجمن های ادبی به آموزش زمان کردی می پردازند و نمونه برجسته این موسسات فعال در حوزه آموزش زبان کردی، موسسه راژه در شهر سنندج به مدیریت استاد عدنان برزنجی است و فعالان این حوزه همچون منصور رحمانی که در سنندج مشغول فعالیت اند.

و ادامه داد: همچنین انجمن فرهنگی ادبی ڤه ژین و انجمن ادبی مریوان و ده ها موسسه و آموزشگاه و انجمن ادبی در سطح استان کردستان که می توان به آنها اشاره  کرد.

سجادی تصریح کرد: تا کنون چندین بار از وزارت علوم و تحقیقات کشور درخواست صدور مجوز کارشناسی ارشد زبان و ادب کردی در دانشگاه کردستان را مطرح کرده ایم اما هر بار بنا به دلایلی و یا به دلیل وجود کاستی هایی در این طرح، این درخواست رد شده است.

او اضافه می کند: برای چهارمین بار درخواست دانشگاه کردستان برای اضافه کردن کارشناسی ارشد زبان و ادب کردی به وزارت علوم ارسال و تمامی کم و کاسی های مورد نظر وزارت نیز برطرف شده است و منتظریم تا بتوانیم به زودی این مجوز را دریافت و واحد کارشناسی ارشد زبان و ادب کردی را در این دانشگاه دایر کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید