خبرنگار :
پ

عایشه شان ؛ خواننده کرد تبار ترکیه

واحد مستندات صبا نیوز:

عایشه‌شان ( Ayşe Şan) یکی از خوانندگان کوردتبار ترکیه بود که در دیاربکر بدنیا آمد. صدای وی از صداهای تاثیرگذار در موسیقی کوردستان شناخته می‌شود. او در سال ۱۹۵۸ در رخدادهای محلی شروع به خواندن کرد و بعد از یک ازدواج ناموفق به غازیانتپ رفت و در آنجا برای رادیو محلی آهنگ‌های ترکی خواند و ضبط کرد. در سال ۱۹۶۰ به تغییرمسیر استانبول رفت و اولین آلبوم خود به زبان کوردی را ضبط کرد. او در سال ۱۹۷۹ به کوردستان عراق رفت با موسیقی‌دانان و خوانندگان آنجا نظیر تحسین طه و محمد عارف جزیری آشنا شد. از سال ۱۹۸۰ بدین‌سو تا زمان مرگش بر اثر سرطان در ازمیر زندگی میکرد.

عایشه‌ شان با صدایی گرم و دلنشین، با کلامی شیوا ضرب المثل قدیمی کوردی را که‌ میگوید:” شیر شیر است چه‌ زن یا که‌ چه‌ مرد” به‌ اثبات رساند.

عایشه‌ شان در میان ملت کورد به‌ اسامی: عیشان کورد، عایشه‌ شان ، عایشه‌ خان، عیشان عثمان و عیشان علی مشهور بود‌.

او در آبان سال ۱۹۳۸ در شهر دیاربکر دیده‌ به‌ جهان گشود.

زمانی که‌ هنرمندان و آوازخوانان کورد در خانه‌ پدری عایشه‌ شان گرد می آمدند و تا سپیده‌ صبح میسرودند ، عایشه‌ شان با دوستانش در پشت درهای بسته‌ تا خود صبح گوش جان و دل به‌ صدای گرم آنان میسپرد.

محتوای آهنگهای عایشه‌ شان که‌ از طرفی او را به‌ شنونده‌ می شناساند، از طرف دیگر‌ موضوعاتی از قبیل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی را نیز در بر میگیرد.

عایشه‌ شان که‌ در حسرت دیدار از کوردستان عراق بود، در سال ۱۹۷۹ موفق شد که‌ این بخش از کوردستان را زیارت کند.

مردم در کوردستان عراق به‌ گرمی از او پیشوازی کردند.در دهوک، کرکوک، هه‌ولیر و بغداد، همراه با هنرمندانی چون محمد عارف جزیری، عیسی برواری، گلبهار، تحسین طاها، نسرین شروان به‌ روی صحنه‌ رفت .

هنرمند کورد عایشه‌ شان ،۲۹ آذر ماه سال ۱۹۹۶ بعد از سالها خدمات متمادی برای زبان و هنر ملت تحت ستم خود در بیمارستان شهرازمیر ترکیه‌ بر اثر بیماری سرطان در تنهایی دیده‌ از جهان فرو بست.

آهنگهای مشهور و ماندگار عایشه‌ شان عبارتند از : جمبلی میر حکاری، مم و زین، لی لی بیمال، زری حیران، جمیله‌، بریوان، کوچر، لاوک متینی، میرو، حسنیکو، درد هویه‌، قدر یار، خریبم دایه‌، نوروز، ولاتی من

 

 

درحال بارگذاری ...
دریافت ویدیو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید