کد خبر:20968
پ

نامه دولت اقلیم کردستان به بغداد در اعتراض به قطع حقوق کارمندان اقلیم

  واحد خبری سبانیوز به نقل از خبرگزاری کردپرس: به نقل از سایت رسمی دولت اقلیم کردستان، در بیانیه رسمی که از سوی دبیرخانه هیئت دولت اقلیم کردستان خطاب به دبیر هیئت دولت عراق منتشر شده آمده که اقدام دولت مرکزی در قطع حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم، غیرقانونی بوده و مصداق نقض قانون […]

Xl Atch 61 Wkfcixfjxf3

 

واحد خبری سبانیوز به نقل از خبرگزاری کردپرس:

به نقل از سایت رسمی دولت اقلیم کردستان، در بیانیه رسمی که از سوی دبیرخانه هیئت دولت اقلیم کردستان خطاب به دبیر هیئت دولت عراق منتشر شده آمده که اقدام دولت مرکزی در قطع حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم، غیرقانونی بوده و مصداق نقض قانون اساسی عراق است.

همچنین با اشاره به اینکه مدارک لازم در مورد ضرورت پرداخت حقوق کارمندان اقلیم توسط بغداد همراه با این بیانیه پیوست و به دولت عراق ارائه گردیده، اعلام شده که قطع حقوق کارمندان اقلیم کردستان، نقض حقوق قانونی حقوق بگیران اقلیم است که مانند دیگر حقوق بگیران عراق وظایف خود را انجام می دهند و باید پرداخت شود.

مهمترین موراد مورد اشاره در این بیانیه عبارت است از:

-دولت اقلیم کردستان با ارائه مدارک قانونی و به صورت رسمی پاسخ دولت مرکزی عراق را داده و تاکید می کند، قطع حقوق کارمندان اقلیم غیرقانونی است.

-دولت عراق در سال ۲۰۱۹ سهم  بودجه اقلیم کردستان را به دلیل عدم تحویل ۲۵۰ هزار بشکه نفت از سوی اقلیم قطع کرده است.

-علیرغم اینکه نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان بنا به قانون اساسی عراق، بخشی از منظومه دفاعی کشور بوده  و نقشی مهم و اساسی در جنگ با ترور ایفا کرده و قربانی های بسیاری در این مسیر داده، اما دولت مرکزی تاکنون هیچ گونه حقوق و استحقاق مالی این نیروها را پرداخت نکرده است.

-اقلیم کردستان اکنون پذیرای بیش از یک میلیون آواره و به ویژه آوارگان دیگر مناطق عراق است و به تنهایی مسئولیت تامین هزینه رسیدگی به این آوارگان را بر عهده گرفته است و دولت مرکزی هیچ گونه کمکی در این مورد به اقلیم ارائه نداده است.

-دولت اقلیم کردستان لیستی از مجموع زیان و خساراتی که دولت های پی در پی عراق از سال ۱۹۶۳ الی ۲۰۰۳ به اقلیم کردستان وارد ساخته اند به دولت عراق ارائه داده که بالغ بر ( ۳۸۴٫۶۹۸٫۳۰۲٫۶۰۰ ) سیصد و هشتاد و چهار میلیارد و ششصد و نود و هشت میلیون و سیصد و دو هزار و ششصد دلار است.

لازم به ذکر است  که دبیر هیئت دولت اداره امور عراق در نامه ای رسمی  به وزارت دارایی دولت اداره امور، دستور داد به دلیل عدم پایبندی اقلیم کردستان به توافق میان دو طرف مبنی بر تحویل ۲۵۰ هزار بشکه نفت در روز به بغداد، علاوه بر توقف پرداخت حقوق کارمندان، همه مبالغی که به اقلیم داده شده، از آن پس گرفته شود و در همین حال حقوق بگیران قلیم کردستان طی دوماه گذشته حقوق خود را دریافت نکرده اند و  دولت نیز هیچ موعدی را برای پرداخت آن تعیین نکرده است.

از سوی دیگر بر اساس قانون بودجه ۲۰۱۹ عراق، پرداخت سهم بودجه اقلیم کردستان، منوط به تحویل روزانه ۲۵۰ هزار بشکه نفت از سوی دولت اقلیم به دولت مرکزی عراق است؛ اما طبق این قانون حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم، ارتباطی با اختلافات سیاسی اربیل و بغداد و عدم تحویل میزان نفت تعیین شده ندارد و باید پرداخت شود.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید