هواپیمایی ها و فرودگاه ها

 

فرودگاه بين المللى اربيل:

 

 فرودگاه بين المللى اربيل در شمال غرب اين شهر قرار گرفته و به صورت رسمى در تاريخ (۲۰۰۵) افتتاح شد. این فرودگاه در مکانی واقع شده که در زمان حکومت صدام ديكتاتور، پادگان نظامى و محل قلع و قمع مردم بی دفاع بود. بنا کردن فروگاه در این مکان به موجب حکم حکومت کردستان بود و تبديل اين پادگان به فرودگاه، خود قدمى بزرگ براى باز كردن دروازه هاى بزرگ دنیا به روى کردستان بود.

شركت “اسكُت ويلسُن” طراحى فرودگاه را بر عهده گرفت و شركت “ماكيول جنكيز” پروژه را به شكل مدرن ساخت كه گنجايش دو ميليون مسافر را دارد. این فروگاه داراى ۱۲ دروازه و ۶ پُل هوايى ثابت است، همچنین دارای انبار مخصوصی است كه تواناى انبار كردن (۲۸۰) هزار تن مواد را دارد و در همان حال دارای انبار زيربنا نیز هست. سالنی مدرن براى پيشوازى و خدمت كردن VIP. در فرودگاه بين المللى اربيل، باند فرود هواپيماها (۴۰۸۰) متر طول دارد كه با دارا بودن این مزیتها، لازم به ذكر است كه اين فرودگاه بر اساس سيستم (CATII) بنا شده كه اين سيستم در فرودگاه هاى خاور ميانه كمياب است.

http://erbilairport.com/Main/Main.aspx

فرودگاه بين المللى سليمانيه:

حكومت اقليم كردستان اين فرودگاه را در شهر “بكر جو” که از توابع استان سليمانيه است ساخت و افتتاح كرد. اين فرودگاه وسيله مهمى براى ارتباط بين سليمانيه و جهان و جلب سرمايه گذراى ها شد. لذا شاهد سفرهاى بى شمارى به سوى كشورها و همـﭽنين نقل كالاهاست.